Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Program

Detta är ett schema i punktform av Musik vid Siljans samtliga programpunkter. För mer information (artister, platser, priser etc.) se respektive färgkodad kategori: konserter, danser och spelmansstämmor och kurser

 

Lördag 27 juni

20.00 – 24.00 Stumsnäs bystuga, Rättvik
Bystugedans till folkmusik med Öj pojkar 


 

Söndag 28 juni

20.00 – 23.00 Övermo bystuga, Leksand
Bystugedans till folkmusik med Leksands spelmanslag
(dansintroduktion kl. 19.00–20.00)

 

20.00 – 24.00 Ovanmyra bystuga, Rättvik
Bystugedans till folkmusik med Boda spelmanslag
(dansintroduktion bodapolska kl. 19.00–20.00)

 

28–30 juni, kl 10.00–16.00
Kurstart: Kreativt musikskapande – komposition och ljudverkstad

 

28–30 juni, kl 10.00–16.00
Kurstart: Kulning och visor

 

28–30 juni, kl 9.30–12.30
Kurstart: Nybörjarkurs på fiol för vuxna

 

28–30 juni, kl 14.00–17.00
Kurstart: Fortsättningskurs på fiol för vuxna nybörjare

 

28–30 juni, kl 9.30–12.30
Kurstart: Låtspelskurs för dig som kan några låtar

 

28–30 juni, kl 14.00–17.00
Kurstart: Spela stämmor – kurs med Adrian Jones

 

28–30 juni, kl 14.00–17.00
Kurstart: Spelkurs: Evertsbergspipa


 

Måndag 29 juni

20.00 – 24.00 Västbergs bystuga, Rättvik
Bystugedans till folkmusik med Värsta brudarna
(dansintroduktion kl. 18.30–20.00)

 

29 juni–3 juli
Kurstart: Låtspelskurs för barn och ungdom

 

29 juni–4 juli
Kurstart: Körsångare!

 

9.00 – 17.00
Kurstart: Målerikurs med fokus på friluftsmåleri

 

13.00 – 17.00
Kurstart: Silversmide

 

kl 13.00 – 17.00
Kurstart: Vi målar akvarell


 

Tisdag 30 juni

17.00 Missionskyrkan, Rättvik 
”Öppen scen” kursavslutning 

 

20.00 – 24.00 Vikarby bystuga, Rättvik
Bystugedans till folkmusik med Rättviks spelmanslag 

 

9.00 – 17.00
Kurstart: Målerikurs med fokus på friluftsmåleri

 

13.00 – 17.00
Kurstart: Vi målar akvarell


 

Onsdag 1 juli

15.00 Bingsjö, Rättvik
Bingsjöstämman 

 

10.00 – 14.00
Kurstart: Danskurs: Päkkos Gustaf i dans och musik

 

1 – 2 juli, kl. 10.00 – 15.00
Kurstart: Sångkurs: den kvinnliga rösten i centrum


 

Torsdag 2 juli

11.30 Furudals bruk, Rättvik
Soppkonsert med Jordi Carrasco Hjelm, kontrabas

 

12.00 Leksands kyrka 
Orgelmusik 

 

15.00 Mora centrum
Invigning för allmänhet i Mora centrum

 

16.00 Sparfgården i Backa, Rättvik
Sparf Anders 100 år – en hyllningskonsert med några av våra mest kända spelmän

 

17.00 Mora kyrka
Invigningskonsert med Hillevi Martinpelto, sopran, Tobias Ringborg, dirigent och Dalasinfoniettan

 

20.00 Rättviksparken utomhusscenen
Ethno! (med Ale Möller)

 

20.00 – 24.00 Lima bystuga, Lima
Spelmansmöte och bystugedans med Skogsstiernan

 

20.00 – 02.00 Östbjörka bystuga, Rättvik
Bystugedans och spelmansstämma med Stockholms spelmanslag m.fl.
(dansintroduktion kl. 18.30–19.30)

 

2 – 3 juli, 10.00 – 15.00
Kurstart: Dansa bodapolska

 

2 – 3 juli, 10.00 – 15.00
Kurstart: Fördjupa dina kunskaper inom svensk folklig dans

 

2 – 3 juli, 10.00 – 15.00
Kurstart: Vill du dansa valdresspringar?

 

2 – 3 juli, 10.00 – 15.00
Kurstart: Låtkurs: Bodapolska


 

Fredag 3 juli

11.00 Skvaltkvarn, Västanvik, Leksand
Hornblåsarstämma – skogens musik 

 

12.00 Rättviks kyrka
Orgelmusik 

 

13.00 Alfvéngården, Tibble, Leksand
Välkommen till Alfvéns!  

 

13.00 Folkmusikens Hus, Rättvik
De Tre Trollproven (familjekonsert)

 

15.00 Folkmusikens Hus, Rättvik
Good Harvest 

 

16.00 Ovanmyra missionshus, Rättvik
”Unga talanger” med Jacob Lidåkra, piano

 

fr. 17.00 Boda gammelgård, Rättvik
Bodastämman

 

18.00 Boda kyrka, Rättvik
Konsert med Sofia Karlsson

 

18.00 Rosa Huset, Mora 
”Hide and seek” med STRÅF (ungdomskonsert)

 

20.00 Sollerö kyrka, Mora
Rigmor och Christina Gustafsson

 

20.00 Klockargården, Tällberg, Leksand 
Bengans scen med Gunhild Carling

 

20.00-24.00 Risholns danspaviljong, Leksand
Dans till rockabillymusik med Lindbärs 


 

Lördag 4 juli

13.00 Folkmusikens hus, Rättvik 
”Ungt och osignat” med Duo Systrami, Sara Parkman & Samantha Ohlanders

 

13.00 Leksands kulturhus
Jubileumskonsert för Kulturhuset 30 år med familjen Röhn

 

16.00 Nusnäs missionshus, Mora
Treitlerkvartetten

 

17.00 Församlingshemmet, Rättvik
Temakonsert med Rättviks spelmanslag

 

18.00 Tibble bystuga, Leksand
A&O – Agnes och Olle Lindberg

 

20.00 Bilkompaniet, Mora
Östen med resten 30 år

 

21.00 – 01.00 Nedre Gärdsjö, Rättvik
Bystugekväll till folkmusik med Malungs spelmanslag 
(dansintroduktion kl. 19.00–20.30)

 

21.00 – 01.00 Skebergs bystuga, Leksand
Dans till bluesmusik med Luffarorkestern 


 

Söndag 5 juli

13.00 Bilkompaniet, Leksand
Mamma Mu och Kråkan med Dalasinfoniettan (familjekonsert)

 

13.00 Folkmusikens hus, Rättvik
Ronda

 

15.00 Karlfeldtsgården Sångs i Sjugare, Leksand
Avslutningskonsert med Gustaf Sjökvists kammarkör

 

16.30 Karlfeldtsgården Sångs, Sjugare, Leksand
Picknick på Karlfeldtsgården och Vänföreningens utvärderingsträff

 

20.00 – 24.00 Röjeråsens bystuga, Rättvik
Bystugedans till folkmusik med Boda spelmanslag

 

Med reservation för ändringar.

Leave a comment

name

email (not published)

website